wz

J. Kalendovský-Královna šachu Věra Menčíková - ŠK Smíchov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

J. Kalendovský-Královna šachu Věra Menčíková

Knihy

Královna šachu Věra Menčíková

J.Kalendovský- 7-dminásobná Mistrině světa v šachu Věra Menčíková

Královna šachu Věra Menčíková

Jan Kalendovský
Popis: 1× kniha, vázaná, 152 stran, 20,5 × 26,6 cm, česky - více


Běžná cena: 345 Kč
Cena je včetně DPH 10 %

Anotace
Jak by řekl klasik: „Doma není nikdo prorokem“. A to platí dvojnásob o geniální československé šachistce Věře Menčíkové, která se v předválečné době stala osminásobnou mistryní světa a mezi ženami nenašla za celý svůj život sobě rovnou. Proto hrála zásadně na mužských turnajích s těmi nejlepšími světovými šachisty, jakými byli Capablanca, Euwe, Murphy, Aljechin, Steinitz a další. Na ženská mistrovství světa si vždy jen tak odskočila pro titul.
Narodila se v carské Moskvě ruské mamince a českému otci a tam také prožila dětství. V roce 1921 byla její rodina nucena opustit Rusko a odstěhovat se do Londýna, jen otec se vrátil do Čech. I přesto Věra zůstala vlastenkou a až do své svatby se šachovým tajemníkem Angličanem Stevensonem reprezentovala vždy Československo. Její osud se naplnil v pouhých 38 letech, kdy při bombardování Londýna zahynula.
Tato kniha splácí obrovský dluh u nás takřka zapomenuté osobnosti světového šachu Věře Menčíkové. Kromě Věřiny cesty životem kniha nabízí pro milovníky šachu spoustu partií, které sehrála s již zmíněnými velmistry. Kolika osminásobnými mistryněmi světa se asi naše malá země může chlubit?....

Věra Menčíková žila v letech 1906-1944, mistryně světa 1927-44. První šachistka v historii, která úspěšně hrála v mužských turnajích. Životní a šachová biografie, chronologicky uspřádané partie z let 1923-1944, většina je komnentována samotnou Menčíkovou anebo jinými mistry té doby, dále vzpomínky jiných šachistů na Menčíkovou (Flohr, Louma, Opočenský, Lauberte, Botvinnik, Denman ......), biografické vzpomínky soupeřů Menčíkové, přehled jejích výsledků a úspěchů. Kniha je vytištěna na kvalitním papíru a doplněna asi 100 fotografiemi.
Rozšířený popis:
pevná vazba, křídový papír, formát knihy: velké 8vo (21*27cm, téměř A4), 150 stran, cca 100 fotografií; často i barevné diagramy

 
SEO
Play Chess Online!
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky